לימוד אנגלית לילדים בכיתה ה'


אנגלית לילדים בכיתה ה' גלי

בדקתם אם ילדכם מסוגל/ת לכתוב מכתב באנגלית?

אנו מקבלים פניות רבות מהורים שילדיהם מתקשים בלימוד השפה האנגלית, אך גם פניות מהורים שילדיהם מצטיינים בכיתתם והם מעוניינים לחזק אותם לקראת החטיבה. כאשר הילדים מגיעים לשיעור ניסיון הם וגם ההורים מופתעים לגלות שתלמידים שנחשבים למצטיינים באנגלית בבית הספר, מתקשים לעמוד ברמת הקבוצה של התלמידים שלנו. מדובר כמובן בילדים נבונים וחכמים שאילו ניתנו להם הכלים המתאימים, רמתם באנגלית הייתה גבוהה גם כן. נקדים ונאמר כי למגפת הקורונה אין קשר ישיר לפערי הרמות כי אם שיטת הלימוד הנהוגה במערכת החינוך שמבוססת על הכתבות, שינון אוצר מילים והתמקדות יתרה בכללי הדקדוק היא שלדעתנו אינה מתאימה לאתגרי העולם הגלובלי ולהבנת והפנמת השפה האנגלית כשפה חיה. אם נוסיף על כך את העבודה שהתלמידים לומדים בכיתה הטרוגנית של 30 תלמידים עם פערי רמות נבין את הסיבה לכך שהתלמידים שלנו מתקדמים כל כך ברמת הידע והיכולת שלהם להשתמש בשפה האנגלית. במסגרת החוג שלנו תלמידי כיתה ה' לומדים בקבוצה הומוגנית המתאימה לרמתם ובשיטת לימוד המשלבת לימוד פרקטי ואותנטי באמצעות שיחות עם תלמידים מארה"ב, כתיבת גליות, הכנת מצגות משותפות ולימוד המשלב רקע תרבותי עשיר שמגרה את הסקרנות והדמיון כגון שירים של הביטלס, אלטון ג'ון, קטעי קולנוע ידועים, תכניות אירוח מארה"ב, ביקור וירטואלי במוזיאונים ובגני חיות ברחבי העולם, כל העזרים האלה ורבים נוספים הם שגורמים לתלמידים בחוג שלנו לחכות בציפייה דרוכה כל שבוע למפגש הקבוע בו הם מקבלים במה והעצמה אישית משמעותית שנותנת להם סיבה ומטרה ללמוד ולאהוב את השפה האנגלית.
  • אנו רוצים לשתף אתכם בהודעה שקיבלנו מהורים לתלמידה בכיתה ה' בחוג שלנו: "גלי יקרה! תודה רבה רבה על השנה הזו, סופיה נהנתה ולמדה המון. את מדהימה וסבלנית ואהבתך ללימוד ניכרת בצורה שעולה על המצוי והמצופה! החוג תרם רבות לתחושת הנוחות של סופיה עם המעבר לארה״ב ועל זה אנחנו אסירי תודה. עידית ורון הורים של סופיה". כעת נבקש מכם לשאול את עצמכם שאלה אחת.. האם הייתם כותבים מכתב כזה גם למורה לאנגלית בבית הספר בו ילדכם לומד, אם הייתם צריכים לעבור ולגור בארה"ב? אנו חלילה לא רוצים לפגוע במורים במשרד החינוך, רובם עושים עבודה מסורה וטובה אך בתנאים בלתי אפשריים! מורה במדינת ישראל מלמד בכיתה הטרוגניות של 30 תלמידים ויותר עם פערים גדולים של רמות לימוד שונות באופן של מאפשר ללמד שפה זרה. תכנית לימוד אנגלית לכיתה ה' של משרד החינוך אינה כוללת פרק מהותי וחשוב ביותר ביישום של השפה האנגלית והיא הדיבור! ועוד יותר מכך הדיבור האותנטי עם ילדים דוברי אנגלית. מחקרים רבים שנעשו הוכיחו כי המטרה שמשרד החינוך הציב בפני המורים בתכנית לימוד אנגלית לכיתה ה' היא הכנה לבחינות. הציון הגבוה בתעודה הוא נתון שמטעה הורים רבים שנוטים לחשוב שאם הילד שינן אוצר מילים וקיבל ציון גבוה הוא יודע אנגלית, אך האמת היא שהוא יודע לשנן אוצר מילים לקראת הבחינה ללא כל התנסות פרקטית בשימוש במילים שהוא למד.. בתכנית לימוד אנגלית לכיתה ה' שלנו התלמידים בחוג מדברים ומתנסים באופן פרקטי ואותנטי בשיחה עם ילדים מארה"ב. אנו משוחחים עם ילדים מ 15 מדינות שונות כותבים להם גלויות עורכים איתם מצגות משותפות ולומדים כיצד להתבטא כל תלמיד/ה מקבל במה אישית שמעצימה אותו באופן שלא ניתן לתאר במילים אנו מעניקים גם לתלמידים רקע תרבותי עשיר ומגוון ואת זה אנו עושים כבר 25 שנים בהם לימדנו אלפי תלמידים שזוכרים אותנו שנים רבות עם המעבר לחטיבה ובחייהם הבוגרים.

  • אנו מקבלים פניות רבות מהורים שילדיהם מתקשים בלימוד השפה האנגלית, אך גם פניות מהורים ששמעו על תכנית לימוד אנגלית לכיתה ה' שלנו שרוצים לדעת האם היא תתאים גם עבור ילדיהם שהם המצטיינים בכיתתם באנגלית. כאשר הילדים מגיעים לשיעור ניסיון הם וגם ההורים נתקלים בהפתעה לא צפויה.. הילדים שקיבלו 90 ומעלה בכיתה שלהם בבית הספר נמצאים לכל היותר ברמה של כיתה ד' בחוג שלנו ולעיתים אף פחות מכך. הסיבות לכך הן שבתי הספר במסגרת תכנית לימוד אנגלית לכיתה ה' לא נותנים את הכלים המתאימים שיכינו את הילדים לאתגרי העולם הגלובלי. אנו זיהינו כבר לפני 15 שנים את השינוי העמוק שחל ופיתחנו תכנית לימוד אנגלית לכיתה ה' שנותנת כלים מעשיים בעולם הדיגיטלי. אנו מלמדים באמצעיות אפליקציות, חדרי בריחה וירטואליים, שיחות אותנטיות עם תלמידים מארה"ב, כתיבת גלויות, יצירת קומיקס שמחייבים שימוש עשיר באוצר מילים מגוון ולא במחסן מילים שהמורה מלמדת על פי חוברת ותכנית לימוד אנגלית לכיתה ה' ישנה. אז גם אם ילדכם מביא הביתה תעודה יפה זה לא אומר דבר על הידע שלו באנגלית ביחס למה שהוא אמור לדעת לקראת החטיבה. הורים רבים מגלים זאת בחטיבה ולעיתים מאוחר מידי.. זה הזמן לבוא ולהתנסות ולראות שמה שאנו כותבים זו לא סיפור שיווקי אלא מציאות יום יומית.

  • גורמים במערכת החינוך מודים כי תכנית לימוד אנגלית לכיתה ה' אינה מותאמת לאתגרי העולם הגלובלי. מגפת הקורונה שעברה עלינו חידדה עוד יותר את המצב העגום של מצב לימודי האנגלית במדינת ישראל כאשר רק 41.5 אחוזים מכלל התלמידים במדינה נבחנים ב 5 יחידות לימוד וגם אז רובם לא ממש יודעים היטב את השפה האנגלית כי הם בעיקר רכשו מיומנות לפתור מבחני אנסין עם מילים ארכאיות ולא שימושיות כלל. יעידו על כך חברות היי טק רבות שמתלוננות שבוגרי מערכת החינוך אינם יודעים לדבר אנגלית.. רק מעטים צולחים את הבחינות ומתקבלים לפקולטות היוקרתיות ונשאלת השאלה מה ניתן לעשות כאשר בית הספר אינו יכול לספק מענה הולם? לאחר 25 שנות למידה פרונטלית החלטנו לסיים התקשרויות עם כל בתי הספר הרבים שבהם לימדנו בת"א ובחולון ועברנו ללמידה פרקטית ומעשית באונליין כדי לתת לתלמידים שלנו את הכלים שיכינו אותם לעולם הדיגיטלי המשתנה לנגד עינינו. לפני 15 שנה התחלנו לשוחח עם ילדים מארה"ב ורחבי העולם. התחלנו בימים של הסקייפ כי הבנו שהכיתה המסורתית של מורה שעומדת בתחום 4 קירות, לא יכולה להעניק לתלמידים את הכלים הדרושים להצלחה והכנה למקצועות של המחר. הבנו שכדי שהילדים ירצו ללמוד את השפה האנגלית אנו חייבים להפוך אותה לפרקטית עבורם. הם חייבים ללמוד כיצד להיות מעורבים בעולם הסובב אותם. החיים שלנו במדינה מערבית הפכו יותר ויותר דיגיטליים כמעט בכל תחומי החיים, החל מרכישת בגדים באינטרנט, ניהול חשבון בנק באפליקציה ועד בדיקת אולטראסאונד ביתית לנשים בהריון, לניטור תנועות עובר. הפגישות העסקיות עברו לאון ליין ואוניברסיטאות החלו להעניק תארים להתמחות בדיגיטל. מומחים לעתידנות קובעים כי יש לתת לילדים כבר היום והחל מגיל צעיר כלים מתאימים ללמידה דיגיטלית שתכין אותם למקצועות של המחר. קשה לדעת מה יהיה המקצוע שילדכם יבחר לעסוק בו בבגרותו אך בהחלט ניתן לומר שאת פגישותיו ולימודיו הוא לא יעשה במרחב הפרונטלי ולכן במסגרת תכנית לימוד אנגלית לכיתה ה', אנו מלמדים את התלמידים שלנו כבר היום להציג את עצמם באנגלית מול כיתה אמריקאית, לכתוב מכתבים ולהתנסות באופן מעשי ופרקטי. רק הגישה הזו מדברת לשפתם של התלמידים ונותנת להם מוטיבציה ומטרה ללמוד אנגלית!

  • במסגרת תכנית לימוד אנגלית לכיתה ה' אנו כמובן לומדים אוצר מילים מגוון ועשיר במהלך השנה אך לפני כן, הערה חשובה: בחוגים רבים תמצאו שמנהלי החוג מציינים מספר 400 או 600 או יותר מילים שילמדו. אנו במכוון לא מציינים כמות של מילים כי המטרה שלנו שונה בתכלית - אנו מלמדים את השפה האנגלית ולא לקראת בחינה בבית הספר וזה הבדל דרמטי. אנו מלמדים אוצר מילים עשיר שהילדים יוכלו לעשות בו שימוש נרחב בשיחות עם חבריהם מארה"ב וזה מה שנותן להם מוטיבציה לדעת וללמוד עוד. להלן אם כן חלק מהמילים שנלמד: גוף האדם: head, forehead, hair, eyes, nose, mouth, teeth, cheeks, ears, neck, shoulders, chest, stomach, arms, hand, fingers, fingernail, legs, knees, elbow, chin,feet, toes, body, tongue, thumb, back תארים: old, thirsty, ugly, thin, rich, smart, stupid, near. high, clean, soft, easy, dry, hot, tall, weak, young, fat, boring, slow, poor, sick, long, healthy, up, left., open. light, day, quiet, heavy, inside, expensive, bad, far, low, dirty, hard, difficult, wet, strong, interesting, fast, down, right, closed, dark, night, noisy, outside, cheap, large, small, dangerous, sweet, colorful, famous, scary, afraid, excited, late, early, huge, tiny, many, few, shy, new, different, same. מספרים כולל כתיבה עד 1000 פירות: pineapple, cherry, strawberry, watermelon, peach, grapes, pear, kiwi fruit, grapefruit, olive, fig, plum, apricot, coconut, blueberry, raspberry, date, pomegranate, clementine, pomelo. ירקות: onions, peas, carrots, beans. mushrooms, potatoes, pumpkin, tomatoes, lettuce, cabbage, celery, cauliflower, garlic, eggplant, pepper, cucumber, zucchini, beetroot, radish. בגדים: boots, scarf, socks, shirt, T-shirt, jacket, skirt, gloves, rain coat, sandals, sweater, jeans, dress, shoes, ring, eraring, necklace, sunglasses, cap, umbrella, watch, slippers, flip flops אנו לומדים גם אוצר מילים בנושא פעולות, חיות, בית ועיר (כולל מילות יחס). במסגרת התכנית של לימוד אנגלית לכיתה ה' נלמד בין השאר גם את הנושאים הבאים בתחום הדקדוק: There is/ there are, a/an, יחיד ורבים, גופים (I you we they…), הפועל Be, הווה פשוט והווה מתמשך. כל הנושאים בדקדוק נלמדים למטרת שימוש ויישום ולא כשינון בלבד.