לימוד אנגלית לילדים בכיתה א'


אנגלית לילדים בכיתה א' גלי

כיתה א' זה הזמן להתחיל ללמוד אנגלית!

אפלטון קבע משפט שמנחה אותי לאורך 28 שנות עבודתי עם ילדים: "החינוך היעיל ביותר הוא לתת לילד לשחק בדברים נפלאים" אני מגיעה אל ליבם של הילדים באמצעות משחקים, שירים ופעילויות קבוצתיות שגורמות להם לאהוב את השפה האנגלית אליה הם נחשפים כבר מגיל צעיר וקולטים אותה היטב. בנוסף אני משלבת כלים דיגיטליים חשובים. כל שיעור בחוג מושקע ומוקפד היטב ומכיל עושר תרבותי, קטעים מסרטים אהובים של וולט דיסני ותוכניות אירוח. נלמד באמצעות שירים עכשויים וישנים של החיפושיות, להקת קווין ורבים נוספים, נשחק באפליקציות מלהיבות, נסייר בסיורים וירטואליים בגני חיות, ונראה יצירות אומנות במוזיאונים וכך נעשה יחד את צעדנו הראשונים בשיחות אותנטיות עם ילדים מארה"ב. אתם יכולים לעיין עוד ב לימוד אנגלית לילדים
  • הורים רבים שפונים אליי שואלים אותי האם כיתה א' זה לא זמן מוקדם מידי כדי להתחיל ללמוד אנגלית? אולי רצוי להמתין לשיעורים בבית הספר בכיתה ג' ושהילד קודם ירכוש את אבני השפה בעברית? שאלה מצוינת עם תשובה מפתיעה. ילדכם כבר התחיל ללמוד אנגלית, עוד הרבה לפני שהגיע לבית הספר. הוא שומע אנגלית בצפייה בטלוויזיה, בהאזנה לשירים ברדיו, בפרסומות ובהזדמנויות רבות. האנגלית היא שפה שנמצאת ונוכחת בחיינו מכל עבר, אז מדוע לא לתת לילדכם כבר עכשיו העשרה בשפה כל כך חשובה לעתידו האקדמי והתעסוקתי? למה להמתין? המוח הוא "כמו ספוג" בגילאים צעירים - זו הדעה העממית הרווחת והיא בהחלט נכונה גם מבחינה מדעית - שלב קליטת שפה זרה בגילאים צעירים אפשרית ואף רצויה אם מלמדים אותה באופן נכון ובהתאמה לילדים בכיתה א'.

  • כדי להשיב על השאלה הזו נחזור אחורה בזמן לשנת 2,500 לפנה"ס למקום שנקרא "סקולה" ביוון העתיקה (מהמילה סקולה נולדה המילה School) ואל הוגה הדעות אפלטון שהגה את המשפט "החינוך היעיל ביותר הוא לתת לילד לשחק בדברים נפלאים" זו כל התורה על רגל אחת. לגרום לילד ליהנות ממשחק מלהיב זו הדרך הטבעית והנכונה ללמד ילדים כל מקצוע ולא בשיטה של מבדקים ומבחנים מיותרים שמכניסים לחץ וחרדה ומקבעים התנגדות ודעה שלילית. בכיתה א' התלמידים קולטים מאוד יפה את השפה האנגלית. השיטה החווייתית שבה אני מלמדת שכוללת משחקים ושירים מהנים, מדברת לעולמם של הילדים. אין צורך לדעת לקרוא בעברית כי בכל הפעילויות אנו משתמשים בתמונות כדי לתאר מילים באנגלית. התלמידים לומדים את האותיות, מזהים את הקשר בין אות גדולה לקטנה ולומדים את צלילי האותיות. ההיכרות עם האותיות נעשית בדרך של משחקים ואינה מבלבלת את הילדים עם האותיות בעברית.

  • בלתי אפשרי להתקבל לפקולטה לרפואה או ללימודי מדעי המחשב ללא שליטה מלאה בשפה האנגלית. בלתי אפשרי לקיים שיחת וועידה או לעבוד בצוות עם קולגות מחו"ל בחברת היי טק מבלי שתהיה יכולת מעשית ואותנטית לשוחח בחופשיות באנגלית. אלו כישורי למידה שמתחילים בכיתה א' ולעולם לא נגמרים. המטרה ב לימוד אנגלית לכיתה א' אינה רק לעתיד הרחוק, אלא גם לעתיד הקרוב. עם השנים המטלות בבית הספר הולכים וגדלים. הקניית הבסיס הראשוני בשפה האנגלית מעניקה לילדים אוצר מילים רחב, הכרות עם האותיות ויתרון משמעותי שיגדל ויתחזק עם השנים. גם ההשתתפות בשיחות האותנטיות שאנו עורכים עם ילדים מארה"ב מעניקה לילדים הצעירים בטחון רב ביכולתם ליצור תקשורת עם ילדים דוברי אנגלית וזו מתנה נפלאה שתוכלו לתת לילדכם כבר מכיתה א'.

  • אתם זוכרים איך למדנו אנגלית בילדותנו? זה היה עם חוברות עבודה, מחסן מילים ושינון אוצר מילים להכתבה. הורים רבים אינם מודעים לכך שהרבה לא השתנה מאז שהם היו תלמידים במערכת החינוך. שיטת הלימוד שהכרנו בילדותנו ממשיכה להתקיים גם היום בחוגים ובשיעורים פרטיים שמכינים למבחנים שיש בבית הספר, שלא בודקים יכולת מעשית ואותנטית לשוחח באנגלית, אלא רק יכולת שינון אוצר מילים והקפדה יתרה על כללי הדקדוק. השיטה הזו כבר לא מתאימה לעולם הגלובלי והטכנולוגי שהשתנה לבלי הכר. הילדים שלנו נולדו לעולם ולשפה טכנולוגית ואנו רותמים את השפה הטכנולוגית. לאחר לימוד אלפי תלמידים הגענו להבנה שחייבים לשנות גישה בלימוד השפה האנגלית. ילד ישראלי מכיתה א' שמספר לילד אמריקאי בן גילו אפילו במשפט קצר מה שמו ומה הצבע האהוב עליו מועצם בצורה נפלאה, הביטחון ביכולתו לדבר באנגלית עולה בצורה משמעותית כשהוא מצליח ליצור קשר ישיר עם ילד דובר אנגלית. התנסות מעשית ואותנטית כזו לא תהיה לו בבית הספר. בדרך זו אנו גורמים לילדים לאהוב את השפה האנגלית ולהבין את המשמעות החשובה של לימוד השפה. גם ילדים ביישנים יכולים בתחילה להקשיב לשיחה ובשלב מאוחר יותר להיות שותפים פעילים.

  • בתכנית לימוד אנגלית לכיתה א' אנו מלמדים מגוון רחב של נושאים ואוצר מילים עשיר בנושאים הבאים: גוף האדם: head, face, eyes, ears, cheeks, neck, shoulders, arm, hands, legs, knees, foot, toes. משפחה: father, mother,sister, brother, baby. התלמידים משתמשים במילים כדי להציג את עצמם: I have 2 sisters and 1 brother. צבעים: yellow, blue, red, gold, brown, black, white,grey, silver, pink, purple כל תלמיד אומר: my favorite color is מספרים: התלמידים ילמדו לספור מ 1 -20 אומרים משפטים כמו: There are fourteen yellow bananas פירות: apple, banana, mango, pineapple, strawberry, peach, kiwi, cherry, watermelon, lemon, orange הילדים אומרים משפטים כמו: There are six red strawberries וגם: My favorite fruit is a peach ירקות: potato, tomato, corn, cucumber, pumpkin, onion, peas, beans, carrot מאכלים: rice, noodles, soup, bread, hamburger, potato chips,omlette בעלי חיים: dog, frog, flamingo, fish, camel, rhino, hippo, cat, tiger, lion, elephant, spider,monkey, donkey,horse

  • תלמידי כיתות א' לומדים את האותיות A - Z, הם לומדים להתאים בין אות גדולה לקטנה ולומדים (באמצעות תמונות) להתאים בין מילה לבין האות שבה היא מתחילה. בתכנית לימוד אנגלית לכיתה א' כל שיעור הוא משחק והנאה שמעניקה לתלמידים, חוויה טובה ומסקרנת. התלמידים לומדים בתוכנה אינטראקטיבית שמאפשרת לי לראות איך הם מזהים את האותיות, לוודא שהם מתאימים נכונה בין האותיות והמילים, לראות אותם מציירים תשובות לשאלות ולקבל משוב מיידי על התוצרים שלהם. השיעור מעניין ומרחיב אופקים: כשאנו לומדים על פירות אנו צופים בציורים של ציירים אימפרסיוניסטים ומתארים את הפירות, כשאנו לומדים על חיות אנו יוצאים לטיול וירטואלי בגני חיות ואומרים באנגלית מה שאנו רואים, כשאנו לומדים על גלידות אנו "נכנסים" באמצעות מציאות וירטואלית לדוכן גלידה ולומדים להזמין מנת גלידה. כמו כן, אנו פוגשים מידי חודש בילדים מכיתות א'-ב' מארה"ב ומדברים עימם באנגלית. אנו לומדים להציג את עצמנו באנגלית ולשאול שאלות (ולענות תשובות).

  • תכנית לימוד אנגלית לכיתה א' שלנו כוללת אתר תרגול מלהיב במיוחד ובו עשרות משחקים, שירים וסרטונים באנגלית גם מתקופת ילדותנו של הטלוויזיה החינוכית - הילדים ממש אוהבים את זה! בבית תוכלו לשחק בכל מיני משחקים למשל: להחביא בכל מיני מקומות כמה אותיות באנגלית שאפשר לכתוב על דף לדוגמה (A B C F W) ולתת לילדים לחפש את האותיות. אם מצאו אות לא מדויקת, גם טוב, לומדים הכי טוב מטעויות. כשיוצאים לרחוב/קניון להסתכל על שלטים ולנסות לומר מה שמות האות שרואים. לאחר למידת המילים של גוף האדם, מומלץ לשחק בבית את משחק "המלך אמר", לומר באנגלית Simon Says ואז את חלקי הגוף. מחבואים: אפשר לומר לילדים את שמות החדרים בבית, לומר את שם החדר, ועל הילדים להתחבא בכל חדר ורק לא בחדר הנאמר.