לימוד אנגלית לילדים בכיתה ג'


אנגלית לילדים בכיתה ג' עם גלי לב ארי

תנו לילדכם יתרון משמעותי ואיכותי בשפה האנגלית

"משרד החינוך צריך ללמוד ממך איך מלמדים ב 2020 בכלל ועל לימוד מרחוק בפרט", "אנחנו בארה״ב ואת לא מאמינה איזה בטחון יש לנגה", "בני מעולם לא חש שהוא לומד אנגלית, אלא משחק ושר בשפה האנגלית". מקבץ קצר זה של 3 המלצות מהורים לילדים בחוג (הרשימה המלאה באתר שלנו) מלמד כי ההורים שרושמים את ילדיהם לחוג שלנו מחפשים חוג שייתן לילדיהם במה והעצמה אישית בשפה האנגלית, לצד לימוד פרקטי ואותנטי. ההורים שרשמו את ילדיהם לא מתרשמים מהציונים של בית הספר ולא מההכתבות כי הם כבר יודעים ששינון אוצר מילים להכתבה בכיתה לעולם לא יקנה לילדיהם ידע מעשי ופרקטי. המילים שהילדים למדו להכתבה יישכחו במהרה זמן קצר אחרי הבחינה. שיטת הלימוד שפיתחתי במשך 25 שנים בהם לימדתי אלפי תלמידים מבוססת על אהבה לשפה האנגלית באמצעות הקניית רקע תרבותי עשיר מצפייה ולימוד של סרטי קולנוע אהובים, שירים של החיפושיות, להקת קווין, קולדפליי ורבים אחרים, משחקים אינטראקטיביים, סיורים וירטואליים בשווקים תוססים, מוזיאונים ובגני חיות, חדרי בריחה וירטואליים ושיחות אישיות ואותנטיות עם תלמידים מארה"ב שמעניקות לילדים ביטחון רב, סיבה ומטרה לרצות וללמוד את השפה האנגלית. אם דברים אלה מדברים אל לבכם, אשמח אם ילדכם יצטרפו למאות תלמידים מרחבי הארץ שמחכים כל שבוע בציפייה גדולה לחוג.
  • תכנית לימוד אנגלית לילדים לכיתה ג' של משרד החינוך מתחילה רק בכיתה ג' ונשאלת השאלה מדוע בעצם לא לפני כן? במה שונה יכולת הבנתו של תלמיד בכיתה א' או ב' ללמוד אנגלית? האם במשרד החינוך לא מכירים את המחקרים שמוכחים כי שפה זרה נקלטת היטב גם בכיתות א'-ב'? התשובה לכך פשוטה - 40% מהמורים לאנגלית במדינת ישראל לא קיבלו הכשרה מתאימה והמחסור החמור במורים לאנגלית כמו גם בריענון תכנית הלימודים שתהיה מותאמת לאתגרי העולם הגלובלי לא שונתה עשרות שנים! ממש כך. שיטת הלימוד הנהוגה כיום בבתי הספר מכינה בעיקר למבחנים, הכתבות ושינון אוצר מילים שכמעט ולא נעשה בהם שימוש פרקטי ואותנטי. הורים רבים שרוצים לחזק את ילדיהם בשפה האנגלית ורושמים אותם לשיעורים אצל מורים פרטיים וחוגים, מתאכזבים לגלות די מהר כי ילדיהם מקבלים "עוד מאותו הדבר" שיש בבית הספר וכי לימוד השפה מתבצע ממבחן למבחן ומגביר את תחושת הלחץ מכישלון בבחינה. ההנאה מלימוד השפה יורדת משמעותית כמו גם המוטיבציה והמילה "משעמם" מתחילה לצוץ בפי הילדים. זה לא צריך להיות כך! אצלנו התלמידים שהתחילו ללמוד בכיתה א' או אפילו בכיתה ב' כבר יודעים לקרוא בסוף כיתה ב' משפטים קצרים. אוצר המילים שלהם עשיר ומגוון והם אוהבים ללמוד אנגלית!

  • קשה לספור כמה פעמים שמעתי את המשפט הזה.. האם המדד לידיעת השפה האנגלית עובר ביכולת שינון אוצר מילים והכתבות? האם דקלום כללי הדקדוק מבטיח שילדכם ידע לשוחח באנגלית עם ילד מארה"ב? לכתוב גלויה או להשיב למכתב? בתי הספר והחוגים הרבים מלמדים "עוד ממה שיש בבית הספר" כי כשיש ציון גבוה בתעודה כולם שמחים ומרוצים, אבל המציאות העגומה היא ששיטת לימוד אנגלית לילדים לכיתה ג' הנהוגה כיום לא השתנתה שנים רבות מאז שאתם ההורים למדתם בבית הספר. אותה שיטה שהכרנו בילדותנו של חוברות עבודה, שינון אוצר מילים, חזרה על כללי הדקדוק ומבחני אנסין מעולם לא הייתה יעילה ולבטח אינה מתאימה כיום לתלמידים שנולדו לעולם טכנולוגי וגלובלי שונה לחלוטין מזה שאנו נולדנו אליו. הרעיון שעומד מאחורי שיטת הלימוד הקיימת בבתי הספר היא למידה תבניתית של כללי דקדוק המותאמת לכיתה הטרוגנית של 30 תלמידים עם רמות לימוד שונות ומה קל יותר מאשר ללמד דקדוק? זו גם הדרך היחידה ללמד קבוצה הטרוגנית גדולה, לבחון אותם על משהו שכולם יכולים להבחן בו אך ללא כל התנסות מעשית ופרקטית.. הכתבות ושינון אוצר מילים לא תרמו ולא יתרמו דבר וחצי דבר ללימוד מעשי ואותנטי של השפה האנגלית כל עוד לא מערבים ערכים תרבותיים שהם החמצן של כל שפה חיה והתנסות פעילה בשיחה חופשית שתכלול אוצר מילים עשיר. הגיעה השעה לשנות מקצה לקצה את הגישה באופן לימוד השפה האנגלית. שיטת לימוד אנגלית לילדים לכיתה ג' שלנו מדברת בשפתם של הילדים, מגרה את הסקרנות והאינטליגנציה, היא חווייתית, משלבת משחק והנאה וחדשנות טכנולוגית וכמובן ניסיון פרקטי ואותנטי בשיחות עם ילדים מארה"ב.

  • הורים "מאוכזבי זום" שנכוו בתקופת הקורונה נרתעים מלמידה בזום, ששם מרבית היום הלמידה נעשתה על ידי מורים שהציגו מצגות וניסו ללא הצלחה להחזיק כיתה בת 30 תלמידים עייפים וחסרי רצון. מדוע אם כך החלטנו לאחר 25 שנות למידה פרונטלית לסיים התקשרות עם עשרות בתי ספר בתל אביב ובחולון ולעבור ללמידה באונליין? הסיבה היא שהעולם משתנה לנגד עינינו! בשנים האחרונות ובעיקר בתקופת מגפת הקורונה התרחשה האצה משמעותית בעולם הדיגיטלי שנוגעת לכל אדם בעולם המערבי ובכל תחומי החיים, החל מרכישת בגדים באינטרנט, ניהול חשבון בנק באפליקציה ועד בדיקת אולטראסאונד ביתית לנשים בהריון. מומחים בתחום החינוך והמדע קובעים שכבר היום יש לתת לילדים את הכלים המתאימים באוריינות דיגיטלית שתכין אותם למקצועות של המחר. קביעה זו מקבלת משמעות מיוחדת לאור הקושי הגדול של חברות היי טק לגייס לשורותיהן עובדים עם רמת אנגלית גבוהה. מסתבר כי בוגרי מערכת החינוך בישראל שלמדו 5 יחידות לימוד באנגלית, אינם בעלי יכולת גובהה בדיבור בשפה האנגלית. אנו זיהנו את השינוי המשמעותי וכבר לפני 15 שנים התחלנו ללמד באופן אותנטי באמצעות שיחות עם תלמידים מארה"ב. הלמידה אצלנו היא למידה פעילה ושמחה ודינמית. הילדים מדברים זה עם זה לומדים יחד על תרבויות שונות וחווים הצלחה! הם מקבלים במה להציג את עצמם ואתגר ללמוד לפני כל שיעור כדי שיוכלו לדבר עם חבריהם מארה"ב. בעתיד כשילדכם יבחר במקצוע כלשהו הוא לא ידבר עם עמיתיו מארה"ב באופן פרונטלי.. אז מדוע לא לתת לו כבר עכשיו את הכלים שיעזרו לו בעתיד?

    לימוד אנגלית לילדים

  • בכיתה ג' בבית הספר הילדים לומדים מילים בסיסיות (בכל נושא 10-20 מילים) ולומדים את האותיות כדי להגיע בסוף השנה לכתיבת מילים. בתכנית לימוד אנגלית לכיתה ג' בחוג שלנו אנו מלמדים בשיטה הפונטית, על פיה יש לדעת את צלילי כל העיצורים והתנועות. כתיבה וקריאה נכונה מתקיימת שהתלמידים יודעים את כל הצלילים ומחברים אותם לכדי מילה. אנו לא פועלים לפי השיטה של שינון מילים בע"פ אלא ידיעה מתוך קריאה ופירוק המילה לחלקיה. באופן הזה התלמידים יכולים לקרוא כל מילה. השיטה נותנת בסיס יציב ואיתן לקריאה נכונה ומדויקת בעתיד. התלמידים מרגישים בטחון כי הם מקבלים את אבני הבסיס לקריאה רהוטה ונכונה. תלמידנו מסיימים ללמוד את צלילי האותיות אחרי כמה חודשים, כותבים מילים עם האותיות שלמדו ומתנסים לאורך כל הדרך בהקשבה לצלילים וחיבור העיצורים והתנועות. באמצע השנה, לאחר שהם למדו את כל האותיות ויודעים לכתוב מילים בסיסיות, אנו מתחילים לקרוא משפטים וסיפורים.

  • בתכנית לימוד אנגלית לכיתה ג' התלמידים שלנו לומדים להשתמש בידע שלהם באנגלית כדי לומר משפטים וליצור תקשורת עם תלמידים אמריקאים. באמצעים מגוונים הלקוחים מעולמם של הילדים אנו מעודדים אותם להקשיב ולדבר באנגלית. התלמידים מאזינים לסרטונים שקיבלנו מחברינו האמריקאים ומקשיבים לאוצר מילים עשיר המכיל שמות של צבעים, פירות, מאכלים ובעלי חיים האהובים עליהם. התלמידים שלנו יוצאים לטיולים בעולם בשווקים, בתים, מסעדות, רכבות ומוזיאונים. הטיולים נערכים במרחבים וירטואליים ומעודדים את התלמידים לומר מהם הם רואים. אנו משתמשים במשחקים הלקוחים מעולמם של הילדים. למשל המשחק Among Us מעודד אותם לחפש אחרי מסתנן לתוך חללית… אנו מחפשים ביחד את המסתנן תוך שימוש בשפה האנגלית. השימוש באפליקציות ומשחקים המוכרים לילדים הופך את השיעור לכיף והנאה והילדים לא מרגישים שהם לומדים, אלא פשוט משחקים.

  • בתכנית לימוד אנגלית לכיתה ג' הנושאים שנלמד במהלך השנה, הם: גוף האדם: head, face, eyes, ears, cheeks, neck, shoulders, arm, hands, legs, knees, foot, toes. משפחה: father, mother,sister, brother, baby. התלמידים משתמשים במילים כדי להציג את עצמם: I have 2 sisters and 1 brother. צבעים: yellow, blue, red, gold, brown, black, white,grey, silver, pink, purple כל תלמיד אומר: my favorite color is מספרים: תלמידי כיתות יודעים לומר מספרים 1-20 אומרים משפטים כמו: There are fourteen yellow bananas פירות: apple, banana, mango, pineapple, strawberry, peach, kiwi, cherry, watermelon, lemon, orange הילדים אומרים משפטים כמו: There are six red strawberries וגם: My favorite fruit is a peach ירקות: potato, tomato, corn, cucumber, pumpkin, onion, peas, beans, carrot מאכלים: rice, noodles, soup, bread,omelet חיות: dog, frog, flamingo, fish, camel, rhino, hippo, cat, tiger, lion, elephant, spider,monkey, donkey,horse בתכנית לימוד אנגלית לכיתה ג' - אותיות: התלמידים לומדים את כל האותיות. הם לומדים להתאים בין אות גדולה לקטנה וגם את הצליל של כל אחת מהאותיות. נשתמש בעיצורים ואותיות הניקוד כדי לכתוב מילים כגון: bed, star, master, test, ring, rug ולאחר מכן לכתוב משפטים ולקרוא סיפורים.