לימוד אנגלית לילדים בכיתה ב'


אנגלית לילדים בכיתה ב'

מרבית התלמידים שלנו כבר קוראים משפטים קצרים בסוף כיתה ב'!

איך את מצליחה להביא ילד בכיתה ב' לקרוא משפטים באנגלית לפני תחילת תכנית הלימודים של כיתה ג' ? כך שאלה אותי מנהלת אגף חינוך בעיר גדולה בארץ שרשמה את ביתה לחוג שלי. התשובה שהשבתי לה הייתה קצרה ופשוטה: "בשיטה שונה מהשיטה שלומדים בכיתה" שיטת הלימוד שפיתחתי במרוצת 28 השנים שבהם לימדתי אלפי תלמידים מבוססת על הקניית אהבה לשפה האנגלית באמצעות שירים, משחקים אינטראקטיביים וגירוי הסקרנות הטבעית של הילדים לעולם הסובב אותם. אני לא בוחנת אותם על הידע שהם צברו או מכינה אותם להכתבות שהמורה ביקשה כלומר "לא נותנת להם עוד ממה שיש בבית הספר". בחוג שלי אני משלבת אוצר מילים עשיר של השפה האנגלית כגון מסרטים של וולט דיסני, שירים של להקת אבבא, אלטון גו'ן והביטלס, אנו צופים בסרטונים של השף השבדי המצחיק מהחבובות. כל שיעור הוא הפקה של ממש! התלמידים נחשפים לעולם הרחב ויוצאים לסיורים וירטואליים במוזיאונים ובגני חיות ולומדים איך מזמינים גלידה בחנות וירטואלית בלונדון. הם גם לומדים להציג את עצמם ולשוחח עם ילדים בני גילם מארה"ב בשיחות אותנטיות ובכך מקבלים במה אישית שמעצימה את ביטחונם ויכולתם להשתמש בשפה האנגלית מתוך אהבה, ענין וסקרנות.
  • לפני מספר שנים באספת ההורים של בני יאיר עלתה השאלה מדוע אין תכנית לימוד אנגלית לילדים לכיתה ב' ? לפני שהמורה השיבה שתוכנית הלימודים של משרד החינוך מתחילה רק בכיתה ג' כי יש מחסור עצום במורים לאנגלית, אחד מהאבות אמר שזה בכלל לא נורא ושנחכה לכיתה ג'. לאחר כשבועיים התקשר אליי אותו אב וביקש שאלמד את ביתו בכיתה ד' לקראת הבחינה "היא תלמידה טובה ונמצאת ברמת הכיתה" הוא אמר ואני רוצה רק לחזק אותה למבחן. הוא הגיע לצפות בשיעור. התלמידה לא ידעה לזהות היטב מהי אות גדולה ומהי אות קטנה ואוצר המילים שלה היה דל מאוד, היא יצאה מהשיעור בתחושה טובה, אך עם דאגה שיש לה עוד הרבה מה ללמוד. הזמנתי אותה להצטרף לשיעור של קבוצת תלמידי כיתה ב' שכבר מזהים את כל האותיות ויודעים לקרוא מילים ומשפטים קצרים. לאחר חודשים בודדים שביתו כבר קראה ברמת הכיתה של החוג, אותו אב דאג למלא עבורי עוד שתי קבוצות לימוד בבית הספר. מאז ועד היום הרבה לא השתנה במערכת החינוך, המצב אף החמיר עם מגפת הקורונה והמלחמה שהגדילה פערים. סיפור זה ממחיש עד כמה מצב הלימוד של השפה החשובה בעולם, כל כך ירוד בארץ. אין דרך אחרת לתאר זאת. ילדכם נחשף כבר מגיל צעיר לשפה האנגלית כשהוא צופה בטלוויזיה, מאזין לשירים ברדיו, בפרסומות ובהזדמנויות רבות. האנגלית היא שפה חיה ונוכחת בכל מקום, אז מדוע לא לתת לילדכם כבר עכשיו העשרה בשפה כל כך חשובה לעתידו האקדמי והתעסוקתי? למה יש לחכות?

  • חוברות עבודה, מחסן מילים, הכתבות, שינון אוצר מילים, הקפדה יתרה על כללי הדקדוק. נשמע לכם מוכר? זוהי לא נחלת העבר. זו עדיין הדרך בה מלמדים אנגלית היום בבתי הספר. הורים רבים אינם מודעים לכך שהרבה לא השתנה מאז שהם היו תלמידים במערכת החינוך. שיטת הלימוד שהכרנו בילדותנו ממשיכה להתקיים גם היום בחוגים ובשיעורים פרטיים שמכינים למבחנים שיש בבית הספר, שלא בודקים יכולת מעשית ואותנטית לשוחח באנגלית ולהשתמש בשפה באופן פרקטי. העולם השתנה לבלי הכר ושיטת הלימוד הישנה כבר לא יעילה ואינה מותאמת לאתגרים שילדכם יידרש להתמודד מולם בעולם הגלובלי והטכנולוגי. תכנית לימוד אנגלית לכיתה ב' שלנו עשירה בחוויית למידה מעצימה. כשילדכם ילמד לשוחח עם ילד מארה"ב, ידע להציג את עצמו ולספר על תחביביו אפילו במשפטים קצרים, זו תהיה חוויה מעצימה עבורו שתיתן לו ביטחון רב ביכולתו לדבר אנגלית.

  • לימוד אנגלית לילדים בכיתה ב' הוא זמן מעולה להתחיל ללמוד אנגלית. הקריאה בעברית כבר התבססה ואין חשש לבלבול בעת הכתיבה (שמאל לימין לעומת עברית ימין לשמאל) הילדים סקרנים להבין מה נאמר, אין עליהם לחץ לימודי גדול והם נהנים ללמוד גם יחד כאירוע חברתי, חופשי מכל דרישה מבית הספר להשיג ציונים בשינון אוצר מילים והכתבות, שמרחיקות מהם את האותנטיות וחדוות הלמידה.

    לימוד אנגלית לילדים

  • תכנית לימוד אנגלית לילדים בכיתה ב' שלנו מקיפה מגוון נושאים מחיינו, כגון: גוף האדם, אני ומשפחתי, תארים, מספרים ושעון, מזון, בעלי חיים, ביגוד חורף וקיץ. לאחר ידיעת אוצר מילים רחב בכל נושא, כל תלמיד משתמש במילים כדי לנסח משפט אותו הוא אומר בשיחות שאנו מקיימים עם תלמידים אמריקאים בני גילו. כך למשל: גוף האדם: head, face, eyes, ears, cheeks, neck, shoulders, arm, hands, legs, knees, foot, toes. משפחה: father, mother,sister, brother, baby. התלמידים משתמשים במילים כדי להציג את עצמם: I have 2 sisters and 1 brother. צבעים: yellow, blue, red, gold, brown, black, white,grey, silver, pink, purple כל תלמיד לומד משפט: my favorite color is מספרים: תלמידי כיתה ב' יודעים לומר מספרים 1- 20 ואומרים משפטים כמו: There are fourteen yellow bananas פירות: apple, banana, mango, pineapple, strawberry, peach, kiwi, cherry, watermelon, lemon, orange הילדים אומרים משפטים כמו: There are six red strawberries וגם: My favorite fruit is a peach ירקות: potato, tomato, corn, cucumber, pumpkin, onion, peas, beans, carrot מאכלים: rice, noodles, soup, bread, hamburger, potato chips,omlette בעלי חיים: dog, frog, flamingo, fish, camel, rhino, hippo, cat, tiger, lion, elephant, spider,monkey, donkey,horse

  • בתכנית לימוד אנגלית לילדים בכיתה ב' התלמידים לומדים את כל האותיות. הם לומדים להתאים בין אות גדולה לקטנה וגם את הצליל של כל אחת מהאותיות. התלמידים משתמשים בעיצורים ואותיות הניקוד כדי לכתוב מילים כגון: bed, star, master, test, ring, rug

  • בשונה מאתרים רבים שכותבים את כמות המילים שהם מלמדים 400 500 או 600 מילים, אנו מאמינים שזה "רק מספר" שמטרתו ליצור רושם וכי המטרה המעשית והפרקטית בלימוד אנגלית לילדים היא לדבר אנגלית באופן אותנטי. בפועל התלמידים שלנו לומדים אוצר מילים רחב ביותר, מגוון ועשיר תרבותית: מתי ילדך קיבל הזדמנות אותנטית לדבר עם דייג מאלסקה? לשאול חברה מפריז מה היא אוהבת ללבוש? לקבל הסבר על שקיעת השמש בלפלנד? לצפות בריקוד מסורתי מאינדונזיה?

  • למדו את הילדים את שמות החדרים בבית. כתבו את שמותיהם על דף (אפשר לכתוב בעברינגליש כלומר: bedroom בדרום) ואמרו לילדים לאן ללכת בבית. בכל שבוע תוכלו להוסיף אוצר מילים בכל חדר ולהשתמש בו לומר לילדים מה להביא או לאן ללכת בבית. עודדו את הילדים להקשיב לשירים באנגלית ומדי פעם שאלו אותם אם הבינו מילה בשיר ? באופן הזה יתחילו להקשיב לשירים ולנסות להבין מה שנאמר. דברו עם הילדים במשפטים פשוטים כמו למשל: What do you want to eat? What do you want to do? What do you want to play ? מבנה חוזר של שאלה עם שינוי קטן בכל פעם, יגרום לילדים לזכור את משמעות השאלה. נצלו כל ארוחה משותפת ללימוד מילה/מילים: בקשו מהילדים להצביע על egg/salad/bread/tomato/corn או כל מה שנמצא על השולחן שלכם. תופסת בבית עם האחים: אפשר לשחק תופסת צבעים (באנגלית) או מספרים (לתפוס כמה דברים ולומר את המספר), גוף האדם (לגעת בגוף האדם של האח/ות ולומר את שמו באנגלית). כלי עזר חשוב הוא אתר התרגול שהקמנו במיוחד עבור התלמידים שלנו. כל תלמיד שנרשם לתכנית לימוד אנגלית לכיתה ב' בחוג שלנו מקבל סיסמה לאתר תרגול מלהיב במיוחד כדי להמשיך את תהליך הלמידה בבית. האתר מכיל עשרות מצגות של שירים ומשחקים שילדים אוהבים.